5 prostych wskazówek, które możesz wdrożyć od zaraz

Jak zachęcić dzieci do współpracy i zmotywować je do zdobywania wiedzy? Często trudno jest nam wygrać z cyfrowym światem i ilością bodźców, która dociera do maluchów – jednak nie jesteśmy na przegranej pozycji! Stawka jest wysoka – budowanie poczucia własnej wartości, pewności siebie, a także nauka wytrwałości i osiągania celów, prowadzące  do poczucia spełnienia i satysfakcji od najmłodszych lat. Dziś 5 wskazówek, które sprawią, że zauważycie  u dzieci większe zaangażowanie i chęci do działania.

1# Zaangażowanie i postęp, zamiast wyników

Zauważenie wysiłków i postępów, a nie tylko wyników końcowych, to klucz do sukcesu! Takie podejście pomaga rozwijać dzieciom rozwinąć nastawienie na rozwój i buduje poczucie własnej wartości. Stosując tę metodę warto sięgnąć np. po naklejki motywacyjne.

https://bialyatrament.pl/naklejki-motywacyjne/

2# Możliwość wyboru

Dawanie dzieciom możliwości wyboru wzmacnia je i sprzyja poczuciu autonomii. Zaproponuj dwie lub trzy opcje i pozwól im podjąć decyzję w oparciu o ich własne zainteresowania i preferencje. Zachęcanie dzieci do odpowiedzialności i podjęcia decyzji buduje ich samowystarczalność.

#3 Wspierające środowisko

Wszyscy potrzebujemy bezpiecznego i wspierającego środowiska do rozwoju i nauki – szczególnie w naszych najmłodszych latach. Podstawą udanej współpracy jest szczere zainteresowanie, troska wysłuchanie dziecięcej opinii, a także uszanowanie ich emocji i uczuć.

#4 Świętowanie sukcesów i kamieni milowych

Świętowanie sukcesów i kamieni milowych, niezależnie od tego, jak małe mogą się nam wydawać, pomaga dzieciom czuć się docenionymi i utrzymać wysoki poziom motywacji. Proste gesty takie jak wręczenie indywidualnych dyplomów to namacalny symbol uznania dla pracy dzieci.

#5 Praca zespołowa

Współpracę wzmocnią działania i projekty grupowe, to przepis na wzajemne wsparcie dzieci i naukę bez rywalizacji. Nie żyją empatia, pomoc i kooperacja!

Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, rodzicem czy mentorem, włączenie tych kilku praktyk  do procesu edukacji dzieci, pomogą w pełni wykorzystać ich potencjał. To również pomocne wskazówki, aby najmłodsi angażowali się i utrzymywali pozytywne nastawienie do nauki – pełne ciekowości świata i siebie samych!